i-Raman® Pro – Prenosný vysokocitlivý Ramanov spektrometer s vláknovou optikou, vysokým rozlíšením

Home / Ústav prírodných a syntetických polymérov / Oddelenie polygrafie a aplikovanej fotochémie / i-Raman® Pro – Prenosný vysokocitlivý Ramanov spektrometer s vláknovou optikou, vysokým rozlíšením

Popis:

Ramanov optovláknový spektrofotometer je zariadenie, primárne určené na meranie v teréne. Zariadenie môže byť napájané akumulátormi. K dispozícii sú transportné (odolné) kufre. Súčasťou je stolček – uchytenie sondy do držiaka, alebo prepojenie s mikroskopom s 20x zväčšením. Mikroskopovú hlavu je možné upevniť na statív s motorizovaným ovládaním – na rameno s kamerou pre presné zmeranie konkrétneho miesta vzorky (horizontálne alebo vertikálne umiestnených). Základná jednotka je vo dvoch vyhotoveniach: 532 a 785 nm laser. Dĺžka optického vlákna so sondou je 5 metrov. Namerané výsledky sú kompatibilné so softwarom OMNIC (knižnice a úpravy). Meranie jedného spektra trvá rádovo sekundy. Metóda je nedeštruktívna pri správnom nastavení intenzity lasera. Nie je obmedzenie veľkosti vzorky. Dokonca je možné merať v hĺbke, bez nástavca – pod lakom, laminovacou fóliou atď.

Prístroj je majetkom Slovenskej národnej galérie a je dlhodobo umiestnený na FCHPT STU v rámci spolupráce na výskume a vzdelávaní medzi FCHPT STU a SNG, zastrešenej Zmluvou o spolupráci z r. 2020.

Služby:

Zariadenie je vhodné na charakterizáciu vzoriek organickej aj anorganickej povahy. Výhodou zariadenia je jeho kompaktnosť (cca 10 kg) a možnosť dostať meraciu sondu do ťažie prístupných miest. Meranie pomocou sondy je menej citlivé v porovnaní s meraním cez objektív napr. na mikroskope.

Kontaktná osoba: Ing. Michal Oravec, PhD., Ing. Lukáš Gál, PhD.

michal.oravec@sng.sk
lukas.gal@stuba.sk