Leica DVM6 A – Digitálny automatizovaný optický mikroskop

Home / Ústav prírodných a syntetických polymérov / Oddelenie dreva, celulózy a papiera / Leica DVM6 A – Digitálny automatizovaný optický mikroskop

Popis:

Je zariadenie, ktoré disponuje možnosťou nakláňania stojanu s objektívmi nad vzorkou s cieľom zvýraznenie profilu mikroštruktúry skúmaného povrchu. Je možné selektívne pozorovať transparentný povrch alebo sa zamerať na farebnú vzorku. Mikroskop umožňuje sledovanie farebných vzoriek pri konštantnej teplote osvetlenia pretože má optimalizované vyváženie bielej. Polarizačný filter pomáha redukovať odlesky.
Kombináciou so softwarom Leica Application Suite (LAS) X je zariadenie jednoducho ovládateľné pre nastavenie merania ako aj spracovanie nasnímaných snímkov.

Prístroj je majetkom Slovenskej národnej galérie a je dlhodobo umiestnený na FCHPT STU v rámci spolupráce na výskume a vzdelávaní medzi FCHPT STU a SNG, zastrešenej Zmluvou o spolupráci z r. 2020.

Služby:

V spojení so softwarom LAS X umožňuje tvorbu 3D obrazov pre názornejšie priblíženie skúmanej vzorky. Mikroskop je možné použiť na snímanie vzoriek vo viacerých módoch osvetlenia podľa povahy skúmanej vzorky. To má využitie pri transparentných alebo viacvrstvových vzorkách ako sú napr. mikronábrusy.

Kontaktná osoba: doc. Ing. Radko Tiňo, PhD.

radko.tino@stuba.sk