Leica DM6 M – Fluorescenčný optický mikroskop

Home / Ústav prírodných a syntetických polymérov / Oddelenie dreva, celulózy a papiera / Leica DM6 M – Fluorescenčný optický mikroskop

Popis:

Má možnosť tvorby viackanálových snímkov s použitím rôznych filtrov. Je možné selektívne pozorovať transparentný povrch alebo sa zamerať na farebnú vzorku. Mikroskop umožňuje sledovanie farebných vzoriek pri konštantnej teplote osvetlenia pretože má optimalizované vyváženie bielej. Polarizačný filter pomáha redukovať odlesky. Sledovať nedokonalosti a defekty povrchov. Pomocou zaradeného fluorescenčného filtra je možné dokázať prítomnosť konkrétnych chemických látok a ďalej ich skúmať. Kombináciou dotykového ovládacieho panelu so software Leica Application Suite (LAS) je zariadenie jednoducho ovládateľné pre nastavenie meranie ako aj spracovanie nasnímaných snímkov.

Prístroj je majetkom Slovenskej národnej galérie a je dlhodobo umiestnený na FCHPT STU v rámci spolupráce na výskume a vzdelávaní medzi FCHPT STU a SNG, zastrešenej Zmluvou o spolupráci z r. 2020.

Služby:

Mikroskop je možné použiť na snímanie vzoriek vo viacerých módoch osvetlenia podľa povahy skúmanej vzorky. To má využitie pri transparentných alebo viacvrstvových vzorkách ako sú mikronábrusy.

Kontaktná osoba: doc. Ing. Radko Tiňo, PhD.

radko.tino@stuba.sk